2.6.2025
Applex avusti Kelaa Eepos-hankkeessa ja sitä koskeneissa valitusasioissa
Applexin osakas Juhani Matinlassi toimi Kelan strategisena neuvonantajana Eepos-järjestelmähankinnan päätöksenteossa ja edusti menestyksellisesti Kelaa kahdessa hanketta koskeneessa oikeudenkäynnissä.
Eepos on Kelan strateginen kehittämisohjelma, jossa uudistetaan koko sosiaaliturvan toimeenpanon toiminnallinen ja teknologinen perusta vuoteen 2032 mennessä. Keskeisenä osana kehittämisohjelmaa Kela uudistaa etuuskäsittelyn tietojärjestelmät vastaamaan asiakkaiden vaatimuksia 2030-luvun digitaalisille toimintaympäristöille. Seuraavan kymmenen vuoden aikana asiakkaiden ja kumppaneiden asiointi Kelan kanssa helpottuu merkittävästi automatisaation myötä, ja joiltain osin asioinnin tarve voi jopa poistua kokonaan.
Kela valitsi PricewaterhouseCoopers Business Services SRL:n (teknologiana Salesforce) toteuttamaan etuusjärjestelmiä ja palveluja kehittävää laajaa uudistusta. Hankinnan vertailuhinnan mukainen arvo 10 vuodelle laskettuna on arviolta 589 miljoonaa euroa.